نانو به زبان ساده

تا حالا شنیدید میگن فلان چیز نانو هستش، بیاید بخرید؟ اصلا میدونید نانو چیه؟

برای توضیح فناوری نانو و به خصوص نانو مواد، سعی کردم توی این نوشته از بیان مسائل تخصصی و جزئیات فاصله بگیرم و مفاهیم رو در ساده ترین صورت بیان کنم.

برای اینکه بفهمیم نانو مواد چی هستن، باید یک قدم عقب بیایم و ببینم ماده چیه. همون طوری که توی دبستان خوندیم مواد از ذرات ریزی به اسم اتم تشکیل شدن. این اتم ها زمانی که کنار یکدیگر قرار بگیرن واحدهایی رو به اسم مولکول بوجود میارن. این مولکول ها هم میتونن در کنار هم دیگه قرار بگیرن و واحد های بزرگ تری رو بوجود بیارن. اگر منظم کنار هم بشینن بهشون میگیم بلور(کریستال) و اگر نامنظم قرار بگیرن بهشون میگیم آمورف(مثل پلیمرها که پلاستیک‌ها رو میسازن). اندازه این واحدها میتونه خیلی متفاوت باشه. از چند صد پیکومتر تا حدی چندین سانتی متر هم باشه. اما به طور کلی اندازه‌ی ریزترین چیزایی که اطرافمون میبینم در بازه میکرومترهستند.

نانو به زبان ساده

یه مقیاس برای اینکه بدونید در مورد چی حرف می زنیم

حالا میرسیم به بحث خودمون یعنی نانومواد. این مواد که در بازه یک تا صد نانومتر اندازه شونه و میتونن کریستال یا آمورف باشن دارای ویژگی های خاصی هستن که باعث شده توجه زیادی بهشون جلب بشه.

حالا سوالی که پیش میاد اینه که آیا نانومواد توی زندگی ما تاثیر مستقیم دارن؟

جوابتون بله است. خیلی از چیزایی که فکرشو هم نمیکنید از نانومواد ساخته میشن.

گوشی یا لپتاپی که باهاش اومدید توی این صفحه توش از نانوتکنولوژی استفاده شده. یا مثلا پروتزی که توی بدن بیمارا کار میذارن. یا حتی لباسی ورزشی آنچنانی که عمه‌جان براتون از آمریکا آوردن.

در آخر ممکنه بپرسید آیا جوراب سه تا پنج تومن که توی مترو میفروشن نانومواده؟ در جواب سوالتون یه سوال میپرسم: آیا خاویار کیلو 10 هزارتومن توی بازار ماهی خاویاره؟

دوستان عزیز heart بیاید با بیان درست مطالبی که توی رشته‌هامون قابلیت سواستفاده شدن دارن جلوی ی آدم‌های ناحسابی رو بگیریم.

با من همراه باشید تا بیشتربا دنیای شگفت انگیز نانو آشنا بشید smiley

مشخصات

آخرین جستجو ها